Օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է շրջանային, քաղաքային, քաղաքների շրջանային, ավանային եւ գյուղական խորհուրդների եւ նրանց գործադիր մարմինների ընդունած եւ իրենց իրավական ուժը պահպանած ակտերը փոփոխելու եւ լրացնելու, ինչպես նաեւ դրանք ուժը կորցրած ճանաչելու լիազորությունները պատվիրակել համայնքների ղեկավարներին: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Կառավարության հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 7-ի նիստում:
«Խոսքը վերաբերում է ոչ թե բովանդակային, մասնագիտական փոփոխություններին, այլ այդ իրավական ակտերը ժամանակակից փոփոխություններին համապատասխանեցնելուն. փողոցի անուններ, անձնագրային մետրիկայի փոփոխություն, տեխնիկական այլեւայլ փոփոխություններ, որոնք չէին իրականացվում»,- նշել է հիմնական զեկուցող Վաչե Տերտերյանը:
««Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումը հետաձգվել է մինչեւ երկու ամսով:

“Законодательной поправкой предлагается делегировать руководителям общин полномочия по изменению и дополнению актов, принятых районными, городскими, поселковыми, сельскими советами и их исполнительными органами и сохраняющих их юридическую силу, а также отзывать их”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян.
7 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды в первом чтении обсужден предложенный правительством проект о внесении изменений в закон “О местном самоуправлении".
“Речь идет не о содержательных, профессиональных изменениях, а о приведении этих правовых актов в соответствие с современными изменениями – названиями улиц,  паспортных данных, технических и иных поправках, которые не были реализованы", - подчеркнул основной докладчик.
Обсуждение пакета проектов о внесении поправок в закон “Об охране атмосферного воздуха” и прилагаемые законы отложено на срок до двух месяцев.